Vimperk vždy byl a znovu je bránou Šumavy, tohoto jedinečného horského a lesnatého světa ticha a málo narušené přírody. Toto malebné městečko, leží v údolí řeky Volyňky na úpatí pralesa Boubín v nadmořské výšce 700 m. Vimperkem prochází hlavní silniční tah do Německa přes hraniční přechod Strážný. V blízkosti města začíná území Národního parku Šumava a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Městu dominuje zámek, původně hrad, postavený na vysokém kopci po polovině 13. století. K zámeckému areálu patří dělostřelecká předsunutá bašta Haselburg z roku 1479, která je významnou ukázkou pozdně středověkého opevňovacího stavitelství. Další významnou památkou je hlavní městský kostel Navštívení Panny Marie v dolní části náměstí. Z pozdně gotického městského opevnění z doby kolem r. 1479 se dochovala značná část hradeb s baštami nad řekou Volyňkou a pod zámkem. Věžovitá Černá brána pod zámkem propojovala městské a tehdy hradní opevnění. Nachází se zde Vimperské muzeum, které je umístěno v části zámku. Je zde stálá expozice „Příroda v národním parku Šumava".
Město žije více sportem, především dnes moderní cykloturistikou, ale i vodní a koňskou turistikou. Můžete navštívit Minimuzeum Zlaté stezky, které bylo otevřeno v nově rekonstruovaném měšťanském domě na náměstí. Návštěvníci se tu mohou dovědět mnoho o Zlaté stezce a o Vimperku, mohou si prohlédnout originální středověké předměty, které přinesl v posledních letech výzkum Zlaté stezky a uvidí i názorné modely jako "Tažení vojska vimperských Kaplířů ze Sulevic v roce 1458 po Zlaté stezce do Pasovska".Vimpersko nabízí velmi krásná lyžařská centra, především Zadov a Churáňov, které disponují 7 sjezdovkami, 5 vleky, 2 sedačkovými lanovkami a přírodní U-rampou. Zadov je horskou obcí v srdci Šumavy. Je roztroušený na loukách a svazích vrchu Churáňova. Patří mezi nejznámější středisko zimních sportů v Jihočeské části Šumavy.
Lyžařské středisko Zadov - Churáňov disponuje lyžařskými terény, vleky, sedačkovou lanovkou na Churáňov, běžeckým stadionem, závodními běžeckými tratěmi a bývalým skokanským můstkem přeměněným na vyhlídkovou věž. V Zadově začíná 7 km dlouhá Naučná stezka Churáňov s množstvím překrásných výhledů do okolí. Stezka je vhodná jak pro turisty, tak pro běžkaře. Okolí Zadova je protkáno množstvím turistických a cyklistických tras. Churáňov je bývalá dřevařská a sklářská osada, která vznikla v 1. polovině 18. století. Na vrcholku hory byla vybudovaná významná meteorologická stanice, u které se nachází běžecký areál s udržovanými běžeckými stopami. Z Churáňova je překrásný rozhled po okolních vrcholcích, především na Popelní horu, vrch Valy s Obřím hradem nebo Ždánov. Okolo vrcholku vede okružní naučná stezka Churáňov, která je dlouhá 7 km a přibližuje nejzajímavější místa této oblasti. Za návštěvu stojí horská obec Kvilda, která se nachází uprostřed Kvildských plání u soutoku Teplé Vltavy s Kvildským potokem.
Obec byla založena na přelomu 15. a 16. století jako dřevařská osada. Dále se tady zachovaly krásné ukázky typických šumavských stavení. V centrální části Šumavy se nachází Boubínský prales ležící na západním svahu hory Boubín ve výšce 940 - 1120 m v centrální části Šumavy. Již od roku 1858 je přírodní rezervací. Dnešní jádro Boubínského pralesa je tvořené nejzachovalejším zbytkem původních rozsáhlých šumavských smíšených horských lesů, zejména bukem, smrkem a jedlí. V porostu jsou ale i roztroušené jilmy, jeřáby nebo borovice. Nejstarší smrky a jedle dosahují stáří 300 - 400 let. Nejvyšší boubínský smrk, tak zvaný "Král smrků", padl v roce 1970. Byl 450 let starý, vysoký 57,2 metrů, v obvodu měřil 508 centimetrů. Je tady velmi mnoho druhů dřevokazných hub a neobyčejně mnoho zajímavých zvířat, zejména ptáků. U pralesa se nachází jezírko, které je umělou vodní nádrží. Bylo vybudováno v roce 1836 jako zásobárna vody pro plavební kanál. Na vrcholu Boubína byla postavena dřevěná rozhledna, která je vysoká 21 metrů. Za dobrého počasí z ní uvidíte i alpské vrcholky.