Tereziino údolí, přírodní anglický park, se nachází v katastrálním území Nové Hrady. Plocha tohoto krásného parku, který pokrývá 138 ha, byla zapsána jako národní park v roce 1949 díky jeho mnoha vzácným dřevinám a chráněným botanických lokalitám.
Poté, co novohradské panství získala původně francouzská rodina Buquoyů, údolí a jeho okolí se stalo předmětem vášně pro lov, kterou její nový majitel oplýval. V roce 1756 dal hrabě Jan Nepomuk Buquoy za úkol nově jmenovanému zahradníkovi Ignazi Fnoikovi, aby údolí přebudoval na přírodní park v duchu estetické stylu - sentimentalismu - což bylo v té době moderní. V průběhu prací par roli hlavního iniciátora postupně převzala hraběnka Terezie, manželka Jana Nepomuka Buquoye.
Slavný Tereziin vodopád |
Tereziino údolí |
Umělá zřícenina |
Ve volném prostoru louky byly postaveny malé soukromé lázně - Václavské lázně, pojmenované po Tereziiném otci Václavovi (dnešní Tereziiny Lázničky) spolu s Modrým domem, obytným altánem obklopeným cypřiši. Nejoblíbenějším místem v parku je samozřejmě slavný vodopád, postavený v roce 1817, který je zásobován vodou kanálu. Voda zde padá z výšky téměř 30 metrů a na kamenných stěnách kanálu jsou vyryté verše z děl Goetha a dalších.
Od roku 1990 prošlo Tereziino Údolí postupnou rekonstrukcí podle dostupných akvarelů, které jsou v současné době vystaveny na Státním hradě a zámku v Nových Hradech. Tyto dochované obrazy, které jsou datovány do období 1848-1870, byly náhodou objeveny v podlaze věže Státního hradu během celkové rekonstrukce v roce 1990. Akvarely zachycují mimo jiné detailní pohledy na objekty a krajinné útvary v Terezinu údolí.
Dnes jsou objekty postupně rekonstruovány v souladu s touto historickou vedutou. Byly zde tedy následně vystavěny repliky dřevěných mostů a lavičky, umělý vodopád, švýcarský dům a hamr byly renovované také.
Původní pohledy na romantickou krajinu jsou přesně rekonstruovány v historickém duchu a záměru zahradníků zámku. Tento záměr určuje, jak se údržba provádí a jaká nová zeleň je vysazována jako náhrada za plně vzrostlé stromy, které se blíží ke konci svého života. Tereziiny Lázničky, nacházející se v samotném středu parku, byly rekonstruovány v podobném stylu. Původní funkcí stavby bylo vytvořit vhodné podmínky pro odpočinek a pořádání oslav v těsném kontaktu s přírodou parku. Tento původní záměr byl po částečné rekonstrukci stavby celkově zachován.